Nu är det nog! Vi kräver rimliga hyror.
Inför 2025 års förhandlingar krävde hyresvärdarna för tredje året chockhöjda hyror i Stockholm och på Gotland. Hyresgästföreningen är skarpt kritiska till detta agerande. Starkt kritiska är även de drygt 18 000 personer som har skrivit under vårt upprop för rimliga hyror. Drygt 10 000 har också vittnat om vad en kraftig hyreshöjning skulle innebära för dem.
De senaste åren har varit tuffa för många hushåll med kraftigt ökade levnadskostnader och en kamp för att få vardagen att gå ihop. Många hyresgäster har dessutom fått rejäla hyreshöjningar två år i rad. Nu kommer hyresvärdar i Stockholm och på Gotland med nya krav på chockhöjningar för 2025. Ett tredje år med höga hyreshöjningar kan innebära att människor som tidigare klarat sin ekonomi inte längre gör det.
– Bryr sig fastighetsägarna överhuvudtaget om sina hyresgäster? De har kommit med rekordhöga krav tre år i rad. Det visar tydligt på att förståelsen för hushållens tuffa situation saknas. Vi är innerligt trötta på att de inte tar hänsyn till hyresgästerna, utan bara vill öka sina vinster, säger Susanne Sjöblom, ordförande, Hyresgästföreningen region Stockholm.
Hyresgästföreningen fortsätter kämpa för att hålla hyrorna på en balanserad och rimlig nivå under de fortsatta hyresförhandlingarna för 2025.
Hjälp gärna till att dela budskapet
Kampanjbilder "Rimliga hyror" att dela i sociala medier
Blockerat innehåll.
Detta innehållet blockeras av dina cookies-inställningar. Användning av cookies