Odling i Luleå

Odling skapar trivsel och gemenskap i Luleå

Det har blivit alltmer populärt att odla sina egna grönsaker. Men hur funkar det att starta en odling som hyresgäst? Låt dig inspireras av Javier Maier – Chavez, Anna-Lena Willberg och deras grannar som har gått samman och startat en odling på grönytorna utanför hyreshuset i centrala Luleå.

Javier visar upp gårdsodling

Allt startade för sex år sedan när ett flertal grannar i området visade ett intresse för odling. Javier och Anna-Lena som är engagerad inom den lokala hyresgäst­föreningen på området kontaktade bostadsbolaget Luleåbo för att lyfta grannarnas önskemål om att starta en odling. Luleåbo gav tummen upp och finaniserar sedan dess odlingen med så kallat verksamhetsmedel, som är avsatt för att stötta/bidra till olika aktiviteter/inititiv som hyresgäster vill arrangera/utveckla på bostadsområdet. 

Stort engagemang 

Idag är de ett 30-tal grannar som är aktiva inom odlingen. I pallkragarna odlas bland annat gurka, jordgubbar, potatis, rabarber och kryddor. De har även till mångas stora förvåning ett år lyckats odla majs trots de nordliga breddgraderna (bildbevis hittar du längre ner i nyheten). När vi besöker gårdsodlingen är det slutet på maj och odlingen har ännu inte kommit igång helt, bortsett från rabarber och kryddor som växter för fullt. 

-Odlingen har blivit en naturlig mötesplats och den har skapat en bättre sammanhållning hos grannarna. Det är vanligt att grannarna sitter ute och fikar tillsammans härute, berättar Javier. 

Trivsel på området 

På området finns även en boulebana, bänkar, och en grillplats. Grannarna brukar även planetera fina sommarblommor på ytan.

- Det är superroligt att ha en odling tillsammans med sina grannar och bostadsbolaget, säger Javier 

Även bostadsbolaget är nöjda över alla positiva effekter odlingen har gett.  En bovärd på området berättar att den framväxta grannsämjan kring odlingen har medfört att det kommer fram saker till dem, som de inte sett annars. Synpunkter samlas lättare in till Luleåbo, då grannar sitter ner tillsammans och samtalar om sitt bostadsområde.

Låter det intressant att starta en odling där du bor?

Vad väntar du på? Javier och Anna-Lena uppmanar andra som har intresse för odling att gå samman med sina grannar, kontakta hyresvärden för att sedan tillsammans med hyresvärden hitta ett lämpligt område för odlingen.

För hjälp och stöd kan du gärna kontakta oss folkrörelseutvecklare på Hyresgäst­föreningen.

Bilder från tidigare års odling och film från vårt besök i maj

Javier visar upp tidigare års odling

Blockerat innehåll.

Detta innehållet blockeras av dina cookies-inställningar. Användning av cookies